Reklama

Piątka ponownie najlepsza w województwie śląskim

Kurier.BB
01/02/2022 09:15

Tradycyjnie w styczniu opublikowany został prestiżowy ranking liceów i techników miesięcznika „Perspektywy”. Po raz kolejny najlepszą szkołą województwa śląskiego zostało bielskie V Liceum Ogólnokształcące. Nieźle wypadły też bielskie technika, z których 2 sklasyfikowane zostały wśród dziesięciu najlepszych techników województwa śląskiego.


Dobre licea
Po raz kolejny najwyżej w rankingu znalazło się V Liceum Ogólnokształcące. Popularna „Piątka” w rankingu krajowym znalazła się na 14 miejscu. To najlepszy wynik tego liceum od 2018 roku. Bielskie liceum, po rocznej przerwie,  po raz kolejny zostało najlepszą szkołą w województwie śląskim.
W pierwszej setce najlepszych polskich liceów znalazły się jeszcze dwie bielskie szkoły: I LO im. Mikołaja Kopernika i LO Katolickiego Towarzystwa Szkolnego. „Kopernik” jest 87. w kraju i 7. w województwie, zaś LO KTK odpowiednio 89. i 8. Na 13 miejscu w województwie śląskim i 130 w kraju znalazło się III LO im. S. Żeromskiego, a na 20. w województwie i 182. w kraju LO Zgromadzenia Córek Bożej Miłości im. Fr. Lechner. 
Wszystkie wymienione szkoły otrzymały tytuł „Złotej Szkoły”, który organizatorzy przyznają placówkom zajmującym pierwsze 200 miejsc w zestawieniu.
Kolejne bielskie licea znalazły się na dalszych pozycjach rankingu. Dwujęzyczne LO im. W. Kopalińskiego, VIII LO im. H. Chrzanowskiej i LO Towarzystwa Szkolnego im. Reja otrzymały tytuł „Srebrnej szkoły”, który przysługuje placówkom z miejsc 201-500. „Kopaliński” był 444. w kraju (48. w województwie), VIII LO - 447. (49. w województwie), a „Rej” 466. w kraju i 52. w województwie. 

Niezłe technika
Nieźle w rankingu wypadły także bielskie technika. W pierwszej dziesiątce rankingu wojewódzkiego znalazły się dwie bielskie placówki: Technikum nr 4 w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Kaleckiego (8. w województwie oraz 60. w kraju)  oraz Technikum nr 11 w Zespole Szkół im. J. Tuwima. Co ciekawe, oprócz Bielska-Białej tylko Katowice mają w pierwszej dziesiątce techników dwie swoje szkoły. 
Oba technika otrzymały tytuł „Złotej szkoły”, który w tej kategorii przyznawany jest najlepszym 100. placówkom. 
Trzecim bielskim technikum z tytułem „Złotej szkoły” jest  Technikum nr 1 w Bielskiej Szkole Przemysłowej. Placówka co prawda wypadła z dziesiątki rankingu wojewódzkiego i spadła w rankingu krajowym, jednak nadal zajmuje wysokie 96. miejsce w kraju. W województwie daje to miejsce 13.
Na kolejnych miejscach znalazły się Technikum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Zespole Szkół Elektronicznych Elektrycznych i Mechanicznych (39. w województwie i 240. w kraju) oraz Technikum Ośrodka Edukacji „Socrates” (41 w województwie i 253. w kraju. Co ciekawe ta ostatnia szkoła debiutuje w rankingu, tak wysokie miejsce jest więc pewna niespodzianką. Obie wymienione placówki otrzymały tytuł „Srebrnej szkoły”, który wśród technikum przysługuje za sklasyfikowanie na miejscach 101-300. 

Reklama

Jak powstał ranking?
Do oceny liceów posłużyły 3 kryteria: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.) oraz sukcesy w olimpiadach (25 proc.). Z kolei kryteria dla techników to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30 proc.), wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.) oraz sukcesy szkoły w olimpiadach (20 proc.). Do sporządzenia rankingu wykorzystano dane ze źródeł zewnętrznych wobec ocenianych szkół.  
Jarosław Zięba

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości