Dobre licea
Po raz kolejny najwyżej w rankingu znalazło się V Liceum Ogólnokształcące. Popularna „Piątka” w rankingu krajowym znalazła się na 14 miejscu. To najlepszy wynik tego liceum od 2018 roku. Bielskie liceum, po rocznej przerwie, po raz kolejny zostało najlepszą szkołą w województwie śląskim.
W pierwszej setce najlepszych polskich liceów znalazły się jeszcze dwie bielskie szkoły: I LO im. Mikołaja Kopernika i LO Katolickiego Towarzystwa Szkolnego. „Kopernik” jest 87. w kraju i 7. w województwie, zaś LO KTK odpowiednio 89. i 8. Na 13 miejscu w województwie śląskim i 130 w kraju znalazło się III LO im. S. Żeromskiego, a na 20. w województwie i 182. w kraju LO Zgromadzenia Córek Bożej Miłości im. Fr. Lechner.
Wszystkie wymienione szkoły otrzymały tytuł „Złotej Szkoły”, który organizatorzy przyznają placówkom zajmującym pierwsze 200 miejsc w zestawieniu.
Kolejne bielskie licea znalazły się na dalszych pozycjach rankingu. Dwujęzyczne LO im. W. Kopalińskiego, VIII LO im. H. Chrzanowskiej i LO Towarzystwa Szkolnego im. Reja otrzymały tytuł „Srebrnej szkoły”, który przysługuje placówkom z miejsc 201-500. „Kopaliński” był 444. w kraju (48. w województwie), VIII LO - 447. (49. w województwie), a „Rej” 466. w kraju i 52. w województwie.
Niezłe technika
Nieźle w rankingu wypadły także bielskie technika. W pierwszej dziesiątce rankingu wojewódzkiego znalazły się dwie bielskie placówki: Technikum nr 4 w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Kaleckiego (8. w województwie oraz 60. w kraju) oraz Technikum nr 11 w Zespole Szkół im. J. Tuwima. Co ciekawe, oprócz Bielska-Białej tylko Katowice mają w pierwszej dziesiątce techników dwie swoje szkoły.
Oba technika otrzymały tytuł „Złotej szkoły”, który w tej kategorii przyznawany jest najlepszym 100. placówkom.
Trzecim bielskim technikum z tytułem „Złotej szkoły” jest Technikum nr 1 w Bielskiej Szkole Przemysłowej. Placówka co prawda wypadła z dziesiątki rankingu wojewódzkiego i spadła w rankingu krajowym, jednak nadal zajmuje wysokie 96. miejsce w kraju. W województwie daje to miejsce 13.
Na kolejnych miejscach znalazły się Technikum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Zespole Szkół Elektronicznych Elektrycznych i Mechanicznych (39. w województwie i 240. w kraju) oraz Technikum Ośrodka Edukacji „Socrates” (41 w województwie i 253. w kraju. Co ciekawe ta ostatnia szkoła debiutuje w rankingu, tak wysokie miejsce jest więc pewna niespodzianką. Obie wymienione placówki otrzymały tytuł „Srebrnej szkoły”, który wśród technikum przysługuje za sklasyfikowanie na miejscach 101-300.
Jak powstał ranking?
Do oceny liceów posłużyły 3 kryteria: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.) oraz sukcesy w olimpiadach (25 proc.). Z kolei kryteria dla techników to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30 proc.), wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.) oraz sukcesy szkoły w olimpiadach (20 proc.). Do sporządzenia rankingu wykorzystano dane ze źródeł zewnętrznych wobec ocenianych szkół.
Jarosław Zięba
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze