Żywiec

PRACA ŻYWIEC

Poszukujesz pracy w Żywcu? Zajrzyj tutaj >>

___________________________________

Żywiec

Miasto powiatowe(pow.50,72 km2) położone u zbiegu rzek Soły i Koszarawy w Kotlinie Żywieckiej na wysokości ok 350 m.n.p w południowej województwa śląskiego.Liczy ok.32 tyś mieszkańców,ostatnie większe miasto na drodze pomiędzy Bielskiem a granicą ze Słowacją.

Pierwsza wzmianka o Żywcu pojawia się w dokumentach Diecezji krakowskiej w 1308 r ,miejscowość powstała ok. 1290 r a już w 1320 otrzymuje prawa miejskie.W 1518 r otrzymuje liczne przywileje handlowe np. prawo wyrobu słodu na piwo a następnie składu.W XVI i XVII w żywiec przezywa okres rozkwitu zamieszkiwane przez zamożnych kupców.W okresie potopu szwedzkiego Żywczanie na granicy Mikuszowic i Wilkowic staczają przegraną bitwę z wojskami szwedzkimi.Szwedzi zdobywają i palą Żywiec.W tamtym czasie Żywiec był prywatną własnością Króla Polskiego Jana Kazimierza  który  bywał tutaj dwukrotnie.W 1678 r Żywiec staje się własnością Habsburgów.Od 1838 r Habsburgowie rezydują na żywieckim zamku.Miasto ponownie przezywa okres rozkwitu i rozbudowy.W 1856 r powstaje browar arcyksiążęcy,rozbudowany zostaje zamek i powstaje piękny park. Żywieccy Habsburgowie ulegali stopniowej polonizacji a  od czasów I wojny Światowej prowadza prapolską politykę a wielu mieszkańców miasta walczyło w Legionach Piłsudskiego,prężnie działała tutaj organizacja niepodległościowa „Sokoła” ,w czasie II wojny światowej arcyksiążę Karol Olbracht oficer wojska polskiego po dostaniu się do hitlerowskiej niewoli odmawia przyjęcia niemieckiego obywatelstwa przez co zostaje więziony przez gestapo. W czasie okupacji na tych terenach działały silne zgrupowania partyzanckie,miasto ucierpiało w wyniku bombardowań oraz walk niemiecko- radzieckich.Po wojnie następuje stopniowy rozwój miasta.W obecnych czasach Żywiec jest zamożnym miasteczkiem gdzie siedziby ma wiele znanych ogólnopolskich firm a sam region przyciąga wielu turystów.Od 2000 r na Zamek powróciła i zamieszkała arcyksiężna Maria Krystyna Habsburg.

ZABYTKI

– Pałac i Zamek Habsburgów

 www.muzeum-zywiec.pl

– Park w Żywcu

więcej

– Katedra Narodzenia NMP z XV w

więcej

– Kościół św Krzyża(XV w)

więcej

– Kamienna dzwonnica (XVIII w )

więcej

– Stary cmentarz przy kościele św Marka z 1591r zamknięty w 1797r

więcej

– Zespół Dworski w Moszczanicy

więcej

– Zabudowania Starego Browaru z XIX w

więcej

– Ratusz Miejski

więcej

– Domek Chiński

więcej

– kościół św Marka (1885)

więcej

Warto Zobaczyć

– Muzeum Miejskie

 www.muzeum-zywiec.pl

– Muzeum Browaru Żywieckiego

www.muzeumbrowaru.pl

 

CIEKAWOSTKI

– Archeolodzy na terenie Żywca znaleźli ,ślady bytności plemion celtyckich.

– W czasie odzyskiwania przez Polskę niepodległości i rozważań nad formą ustroju odradzającego się państwa,arcyksiążę Karol Olbracht Habsburg z Żywca był poważnie rozważany by objął tron królewski gdyby Polska została monarchią.

– Jeszcze do 1945 r w Żywiec zachował przywilej zabraniający osiedlać się w granicach miasta Żydom, Romom i Niemcom.

– W 1940 r zanotowano w Żywcu temperaturę – 40 stopni Celsjusza

– Do końca XIX w Żywieckie trakty uchodziły za jedne z najniebezpieczniejszych dróg a to ze względu na grasujące bandy zbójników.

 

Opracowane na podstawie: Wikipedia, Urząd Miejski w Żywcu, Encyklopedia PWN, źródła własne.

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress