Sztafeta rowerowa

Sztafeta rowerowa

W weekend wystartowała Ekologiczna Sztafeta Rowerowa, akcja będąca integralną częścią Listów dla Ziemi.

Celem Sztafety jest promocja jazdy na rowerze i ograniczenie emisji CO2. W ramach działań członkowie Fundacji Ekologicznej Arka wraz z przyjaciółmi pokonają na rowerach trasę z Gdańska niemal do samych źródeł Wisły.

Do akcji może dołączyć każdy. Wystarczy wsiąść na rower, pokonać dowolną trasę i wpisać ją do kalkulatora na stronie http://sztafetarowerowa.pl/

Dlaczego warto dołączyć?

1. Bo ruch to zdrowie

Żyjemy w czasach, w których dzieci i młodzież ruch na świeżym powietrzu zamieniły na surfowanie w sieci, a dorośli pracę w ogrodzie czy wieczorne spacery na wypoczynek przed telewizorem. Skutkami biernego trybu życia są m.in. gorsza kondycja fizyczna i psychiczna (bo ruch to endorfiny, a endorfiny to hormon szczęścia), ciągłe uczucie zmęczenia oraz liczne choroby, takie jak otyłość czy cukrzyca.
Promowanie jazdy na rowerze i aktywności w ogóle to sposób na to, by zmienić nawyki, wprowadzić pozytywne sposoby na spędzanie wolnego czasu i zadbać o zdrowie swoje i swoich dzieci.

2. Bo rower zamiast samochodu to czystsze powietrze

Spaliny samochodowe to jeden z głównych czynników zanieczyszczających powietrze. A zanieczyszczone powietrze stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia (zanieczyszczenia powodują choroby serca i układu oddechowego, raka czy alergie). Z badań prowadzonych przez agencje zajmujące się zdrowiem i ekologią wynika, że zanieczyszczenia powietrza są jedną z 10 najczęstszych przyczyn śmierci. W 2010 roku spowodowały przedwczesną śmierć 420 tys. osób w samej UE i zabiły ponad 3 mln ludzi na całym świecie. To jednak nie wszystko. Nie można bowiem zapominać o wpływie zanieczyszczeń na środowisko przyrodnicze. Na lekcjach biologi uczyliśmy się o kwaśnych deszczach, dziurze ozonowej czy smogu. Ale wspomnieć też trzeba o mniejszych plonach, zmianach klimatycznych, zamieraniu życia w zbiornikach wodnych czy spowolnieniu wzrostu lasów.

Jak podaje WWF transport drogowy jest źródłem 1/4 światowej emisji CO2. Samochodowe silniki spalinowe emitują do atmosfery również tlenki siarki i azotu, pyły i toksyny, metale ciężkie i węglowodory. W Polsce udział samochodów w ogólnym zanieczyszczeniu atmosfery wynosi 30%, a w dużych miastach wzrasta nawet do 90%. Do zneutralizowania rocznych emisji jednego samochodu potrzeba aż siedmiu drzew.
Choćby minimalna zamiana samochodu na rower odgrywa zatem role niebagatelną. Bo rower to zerowa emisja zanieczyszczeń do atmosfery.

3. Bo im więcej kilometrów przejedziemy, tym więcej drzewek zasadzimy

Sztafeta rowerowa to nie tylko edukacja ekologiczna prowadzona w nowoczesnej formie, promowanie aktywności, w szczególności jazdy na rowerze czy dążenie do ograniczenia emisji CO2 do atmosfery. Na finał akcji zaplanowaliśmy bowiem sadzenie Rowerowego Lasu. To, jak dużo wyrośnie w nim drzew, zależy od tego, ile kilometrów pokonamy w czasie akcji. Każde 10 km to jedna sadzonka.

4. Bo można stać się częścią czegoś ważnego

Coraz więcej osób przyjmuje bierną postawę. Coraz więcej osób uważa, że w pojedynkę nic się nie da zrobić i w związku z tym szkoda tracić czas i energię na podejmowanie jakiegokolwiek wysiłku. Nic bardziej błędnego. Po pierwsze, każde, nawet najdrobniejsze działanie ma sens. Po drugie, jeśli każdy człowiek, który uważa, że jego pojedynczy głos się nie liczy, zmieni swoją postawę, da to sumarycznie ogromną grupę ludzi. A im więcej osób, tym większe zmiany na lepsze!

źródło: sztafetarowerowa.plFacebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress