Nowy mural w Bielsku-Białej

Po raz czwarty Fundacja Galerii Bielskiej organizuje projekt „oBBraz miasta”, dzięki któremu w przestrzeni Bielska-Białej powstają wielkoformatowe murale.

 

Dotychczas, podczas trzech wcześniejszych edycji, zaproszeni artyści zrealizowali na ścianach bielskich kamienic i murze oporowym siedem dzieł:
2014 – „Pasterz” projektu ETNOGRAFF, „Sowa” Turbosa, „Sztuka dla lepszego życia” Izabeli Ołdak
2015 – „Frasunek” Marcina Malika Malickiego, „Koronka” NeSpoon, „Kozica” Ilony Krieser.
2016 – „Noc Świętojańska” Natalii Rak.

 

Do udziału w tegorocznej edycji został zaproszony artysta działający pod pseudonimem Bezt – ze znanego wszystkim fanom streetartu polskiego kolektywu Etam Cru – który realizuje mural na ścianie kamienicy przy ul. Adama Mickiewicza 3.

Bezt, czyli Mateusz Gapski jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych  im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na wydziale Grafiki i Malarstwa. W latach 1999-2000 zaczął tworzyć graffiti. W swoim języku artystycznym Bezt wykorzystuje malowidła, płótna i projekty graficzne, jednak główny nacisk kładzie na rysunek i portret. Artysta lubi przestawiać realne przedmioty i postaci ludzkie w nieoczekiwanych sytuacjach. W ten sposób zaprasza widza do świata jego własnej wyobraźni, w której znaczenie i sens nigdy nie są ściśle określone. Oglądający są zachęcani do wejścia w jego surrealistyczne opowiadania oraz do rozwijania narracji w zależności od indywidualnych upodobań. Bezt ma na swoim koncie już wiele murali w Polsce (np. w Łodzi) i za granicą, m.in. w Portugalii, Słowacji, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Bułgarii, Belgii, Danii, Nowej Zelandii i Emiratach Arabskich.

Projekt „oBBraz miasta” jest współfinansowany z budżetu Gminy Bielsko-Biała.

 

Organizatorami projektu są Fundacja Galerii Bielskiej i Galeria Bielska BWA. Kuratorem jest Justyna Łabądź.

źródło i foto: UM Bielsko-Biała

 Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress