Nowoczesne autobusy w Czechowicach-Dziedzicach

Cztery nowoczesne autobusy Solaris Urbino 12 wzmocniły flotę Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach Sp. z o.o. Pojazdy zostały uroczyście odebrane od firmy Solaris przez Burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta i Prezesa PKM Jana Matla.

Przekazanie nowych autobusów dla naszego gminnego przewoźnika odbyło się w piątek 15 września, w samo południe, na Placu Jana Pawła II w Czechowicach-Dziedzicach. Cztery nowe, srebrne Solarisy, stały tam już od wczesnych godzin rannych i – tak jak zapowiadaliśmy – mieszkańcy mogli je oglądać, zarówno z zewnątrz, jak i w środku.

Zanim klucze do nowych pojazdów trafiły w ręce kierowców czechowickiego PKM, symbolicznego ich przekazania na ręce Burmistrza Mariana Błachuta dokonał Rafał Zajas, Dyrektor ds. Sprzedaży Solaris Bus & Coach SA. Burmistrz Marian Błachut podkreślił, że zakup czterech nowoczesnych autobusów przez czechowicki PKM, to wyraz wagi, jaką zarówno przewoźnik, jak i sama gmina, przywiązują do bezpieczeństwa oraz komfortu korzystających z usług PKM pasażerów. Burmistrz przypomniał również, że w przyszłym roku tabor PKM wzbogaci się o trzy równie komfortowe, ale jeszcze bardziej nowoczesne i ekologiczne hybrydowe autobusy marki Solaris.

Uczestnicy uroczystego przekazania autobusów mieli okazję poznać wnętrze nowoczesnych pojazdów, a nawet zapoznać się z miejscem pracy kierowcy. Za kierownicą jednego z autobusów usiadł również Burmistrz Marian Błachut, który przetestował nowatorskie rozwiązanie w postaci alkomatu, badającego stan trzeźwości kierowcy przed uruchomieniem silnika. Wynik był oczywiście pozytywny (0,0 promila) i Burmistrz mógł uruchomić silnik. Jednymi z pierwszych zwiedzających estetyczne i wygodne wnętrza nowych nabytków czechowickiego PKM były dzieci z pobliskiego przedszkola. Dodatkową atrakcją-niespodzianką krótkiej uroczystości był tort w formie autobusu, za którego pokrojenie zabrał się gospodarz gminy.

Zakup czterech nowoczesnych, niskopodłogowych autobusów marki Solaris, spełniających rygorystyczne normy emisji spalin Euro VI, to część projektu „Przyjazna Komunikacja w Czechowicach-Dziedzicach”, realizowanego przez PKM w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020. W ramach projektu czechowickie przedsiębiorstwo kupiło pojazdy za ponad 4,5 mln zł z dofinansowaniem unijnym w wysokości 85% kosztów zakupu.

Nowoczesne autobusy Solaris Urbino 12 wyposażane są w klimatyzację, zarówno kabiny kierowcy, jak i przestrzeni pasażerskiej. Posiadają też blokadę alkoholową. Podstawowym zadaniem tego systemu jest wymuszenie testu trzeźwości kierowcy przed uruchomieniem silnika. W celu wyeliminowania „koleżeńskiej pomocy”, urządzenie posiada możliwość zaprogramowania i wykonania dodatkowych testów trzeźwości podczas jazdy, w różnych interwałach czasowych. Każde jego użycie i wyniki pomiarów będą zaś rejestrowane oraz przechowane, a poprzez zastosowanie dodatkowego modułu transmisji, można je przesłać do dowolnego komputera i odczytać.

Nowe autobusy są ponadto wyposażone w:

ładowarki USB z podświetlaniem LED, które umożliwiają ładowanie urządzeń elektronicznych posiadających opcję zasilania poprzez gniazdo USB, takich jak: smartfon, tablet, czy inne urządzenia mobilne,
monitoring wizyjny z wysokiej jakości kamerami, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pojazdu
system zliczania pasażerów,
router WiFi umożliwiający pasażerom bezpłatny dostęp do Internetu,
kasowniki wielofunkcyjne z możliwością kasowania tradycyjnego biletu papierowego jak i obsługi płatności za przejazd kartą zbliżeniową,
system detekcji i gaszenia pożaru w komorze silnika,
tablice zewnętrzne i monitor LCD wewnątrz pojazdu,
system zapowiedzi głosowych,
wyznaczony, przyjazny kącik dla matki z dzieckiem w wózku,
dodatkowe, trwałe uchwyty skórzane dla pasażerów,
wygodną, trwałą i estetyczną tapicerkę siedzeń pasażerskich.
Nowe autobusy, zabierające na pokład do 86 pasażerów, są oczywiście w pełni przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych. Pojazdy są przystosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się – posiadają uchylną rampę i funkcję tzw. przyklęku prawej strony pojazdu, dającą możliwość obniżenia pojazdu o około 70 mm. Dodatkowo rozmieszczenie i konstrukcja poręczy umożliwia swobodny wjazd do autobusu wózkiem inwalidzkim lub dziecięcym, a stanowisko dla osób na wózkach inwalidzkich wyposażone zostało w biodrowy pas bezpieczeństwa. Na obudowie przycisków w przestrzeni pasażerskiej autobusów znajdą się napisy w alfabecie Braille’a. Z myślą o osobach niedowidzących zamontowano zaś na poręczach punkty świetlne wykonane w technologii LED.Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress