Materiały pirotechniczne – Straż Miejska przypomina

Zbliża się okres świąteczno-noworoczny, więc czas w którym mieszkańcy miasta dokonują zakupu materiałów pirotechnicznych. Straż Miejska przypomina kilka podstawowych rad jak bezpiecznie obchodzić się z fajerwerkami.

 1. Kupuj materiały pirotechniczne u zaufanych i koncesjonowanych sprzedawców.
 2. Na opakowaniu materiału pirotechnicznego powinna znajdować się instrukcja obsługi w języku polskim.
 3. Sprawdzić czy produkt nie jest uszkodzony i nie posiada żadnych wad typu pęknięcia czy rozdarcia.
 4. Z wyrobu nie może wysypywać się materiał pirotechniczny.
 5. Fajerwerki mogą być używane przez osoby pełnoletnie z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa dla zdrowia , życia oraz mienia osób trzecich.

         Informujemy również, że na terenie naszego miasta obowiązuje uchwała nr XIX/254/95 z dnia 5 września 1995r. Rady Miejskiej w Bielsku-Białej w sprawie ograniczeń w używaniu i handlu materiałami pirotechnicznymi na terenie miasta Bielska-Białej. Przepis określa zakaz używania materiałów pirotechnicznych przez cały rok z wyjątkiem następujących dni:

     1. Wigilia Bożego Narodzenia,

 1. Święta Bożego Narodzenia,
 2. 31 grudnia i 1 stycznia,
 3. Święta Wielkanocne,
 4. Święto Niepodległości,
 5. Dni Bielska – Białej,
 6. innych niż wymienione na podstawie zgody Prezydenta Miasta Bielska-Białej.

O obowiązujących przepisach i zagrożeniach związanych z używaniem materiałów pirotechnicznych i otwartego ognia informują funkcjonariusze patrolu szkolnego Referatu ds. Ochrony środowiska i Profilaktyki Straży Miejskiej podczas prowadzonych zajęć w placówkach szkolnych. Funkcjonariusze, jak co roku odwiedzają szkoły prowadząc prelekcje pt: Bezpieczeństwo, a materiały pirotechniczne”. Podczas spotkań z dziećmi omawiane są podstawowe zagadnienia związane z zagrożeniami, jakie za sobą niesie używanie materiałów pirotechnicznych. Dzieci mają okazję poznać przepisy dotyczące używania wskazanych materiałów, jak również dowiadują się, jak postępować i gdzie szukać pomocy w przypadku nieszczęśliwego wypadku z udziałem tych materiałów. Strażnicy patrolu szkolnego na zajęciach poruszają również tematykę odpowiedzialności i właściwej opieki nad zwierzętami podczas odpalania materiałów pirotechnicznych.

Źródło: www.strazmiejska.bielsko.plFacebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress