Jakie dokumenty warto mieć, kiedy wyjeżdża się do Niemiec?

Dziś coraz więcej osób decyduje się na wyjazd do Niemiec. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele. Jednymi kieruje chęć znalezienia lepiej płatnej pracy, a innymi po prostu potrzeba odwiedzenia rodziny lub znajomych. Jednak niezależnie od tego, jak długo ma trwać nasz wyjazd do Niemiec, powinniśmy zdawać sobie sprawę, jakie dokumenty będą tam dla nas szczególnie przydatne.

Dokumenty, które są konieczne podczas krótkiego pobytu w Niemczech

Musisz zdawać sobie sprawę, że mimo otwartych granic, to jednak posiadanie pewnych dokumentów jest wskazane. W przypadku bardzo krótkich wyjazdów wystarczy dowód osobisty lub ewentualnie paszport, który potwierdzi naszą tożsamość. Posiadanie takiego dokumentu jest Twoim obowiązkiem i żaden przewoźnik nie musi kontrolować tego, czy go masz, czy też nie. Dlatego przypilnuj tego znacznie wcześniej.

Dłuższy wyjazd do Niemiec a niezbędne dokumenty

Niejednokrotnie już w przypadku kilkunastodniowych pobytów w Niemczech niezbędny oprócz dowodu osobistego okazuje się dowód posiadania ważnego ubezpieczenia zdrowotnego. Istnieje wiele możliwości, aby go uzyskać, a jednym z nich jest, choćby wyrobienie sobie karty EKUZ. W ten sposób w razie jakiegoś wypadku lub dolegliwości wymagających wizyty u lekarza będzie udzielona nam niezbędna i darmowa pomoc medyczna.

Inne dokumenty potrzebne, kiedy zamierzamy zacząć pracować w Niemczech

  • Prawo jazdy — dla wielu pracodawców jest to nasz kolejny dowód tożsamości, a często nawet wymóg, dzięki któremu możemy dostać pracę na danym stanowisku. W tym przypadku kategoria tego prawa jazdy jest zależna już od konkretnego stanowiska, zazwyczaj wystarcza kategoria B.
  • Zaświadczenie o niekaralności — wielu pracodawców będzie wymagać ukazania potwierdzenia, że nie mieliśmy wcześniej problemów z prawem. Poza tym to zaświadczenie przyda nam się również wtedy, gdy będziemy starać się o otrzymanie czasowego lub stałego zameldowania.
  • Dyplomy ukończenia szkoły, czy też kursów — mogą być bardzo cenne dla pracodawcy, jednak będzie on brał je pod uwagę w procesie rekrutacji tylko wtedy, gdy będą one przetłumaczone na język niemiecki.
  • Referencje i świadectwa pracy — w tym przypadku również konieczne jest dokonanie tłumaczenia na niemiecki. Dopiero wtedy zaczną one mieć znaczenie dla pracodawcy. Wyjątkiem będzie sytuacja, kiedy zamierzamy zatrudnić się w polskiej firmie, która funkcjonuje na terenie Niemiec.

Kiedy już zgromadzisz wszystkie dokumenty…

Wtedy skorzystaj z usług firmy piatkabus.pl. Dzięki niej Twój wyjazd do Niemiec będzie znacznie bardziej komfortowy, a do tego dostosowany do Twoich możliwości finansowych. W ten sposób unikniesz niepotrzebnego stresu i sprawnie rozpoczniesz swoją nową przygodę u naszych zachodnich sąsiadów.


  • Paweł Medoń

    Hmmm… Nie wszystko jest prawdą w tym artykule. Nie da się bez okazania dokumentu tożsamości wsiąść na pokład samolotu i to nie zależy od czasu jaki zamierzamy spędzić w Niemczech. Karta EKUZ też też nie chroni nas od wszystkiego. Przy krótkich pobytach i wypadkach jest ok, natomiast przy dłuższym pobycie nie zapewni nam stałego leczenia. Również sporo dokumentów i uprawnień można w Polsce otrzymać na drukach unijnych i te nie wymagają tłumaczenia. Z własnego doświadczenia wiem, że np. uprawnienia SEP wydane w Polsce są ważne w Niemczech, A niemieckie uprawnienia nie są respektowane i wymagany jest egzamin przed polską komisją.


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress