Implanty zębowe – zabieg krok po kroku

Najbardziej zaawansowaną metodą, służącą do wypełnienia ubytków zębów jest wszczepienie implantu zębowego. Zabieg ten jest nie tylko całkowicie bezbolesny, ale także pozwala pacjentowi na odzyskanie pięknego uśmiechu i utraconej pewności siebie. Nowe zęby wyglądają całkowicie naturalnie: są doskonale dopasowane do potrzeb pacjenta pod względem koloru, kształtu i rozmieszczenia. Mając na uwadze fakt, iż wszczepianie implantów stomatologicznych wciąż budzi niepewność i obawy wśród większości osób poniżej dokładnie opiszemy zabieg krok po kroku, co pomoże rozwiać wszelkie niepowodzenia.

Kiedy stosuje się implanty zębów?

Leczenie implantologiczne stosuje się w przypadku, kiedy pacjent utracił swoje naturalne zęby. Zabieg ten może obejmować zarówno pojedynczy ząb, jak i całą szczękę, a jego zasięg zależny jest wyłącznie od potrzeb pacjenta. Implanty zębowe wskazane są także w przypadku pacjentów, którzy nie chcą lub nie mogą nosić protezy, na przykład odczuwają z jej powodu wstyd lub dyskomfort. Implant zęba ma tę przewagę nad protezą, że pacjent odczuwa go jako swój własny, przyzwyczajając się do niego natychmiast po wszczepieniu.

Jak wygląda zabieg?

Krok I

Zabieg wszczepienia implantu stomatologicznego przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, którego dawka dopasowana jest tak, by pacjent nie odczuwał dyskomfortu czy bólu. Po dokładnym znieczuleniu dziąsła lekarz rozpoczyna pierwszy etap zabiegu, który polega na nacięciu śluzówki aż do kości i rozsuwa delikatnie tak zwany płat śluzówkowo – okostnowy. Po ukazaniu się wyrostka zębodołowego, lekarz frezuje kość do uzyskania płaskiej powierzchni na jej wierzchołku, a następnie nawierca w niej otwór. Praca ta jest bardzo misterna, gdyż otwór musi mieć odpowiednią głębokość, szerokość oraz kierunek. W ten sposób przygotowane zostaje tak zwane łoże implantu. Ostatnią czynnością na tym etapie jest nagwintowanie otworu, w który zostanie wkręcony

Krok II

Drugi etap leczenia polega na wprowadzeniu implantu w przygotowane łoże. Ta, wyprodukowana z wysokogatunkowego tytanu, śruba, dostarczana jest do gabinetu zabiegowego w specjalnie zabezpieczonym, jednorazowym opakowaniu. Zapewnia to jej absolutną sterylność i niweluje niebezpieczeństwo zakażeń. Po otwarciu opakowania, lekarz przystępuje do wprowadzenia implantu za pomocą specjalnie do tego przystosowanego przenośnika. Po jego osadzeniu w łożu wkręca się śrubę zamykającą, a rana zostaje zamknięta. Czas trwania I i II etapu waha się w granicy 30 minut do 2 godzin.

Krok III

Kolejny krok obejmuje osteointegrację – implanty zrastają się z kością pacjenta. Etap ten trwa od 3 miesięcy dla implantów zębowych zakładanych w żuchwie do nawet 6 miesięcy w zakładanych w szczęce. Na tym etapie organizm pacjenta zaczyna traktować go jako swoją integralną część, nie zaś jako ciało obce.

Krok IV

Po okresie gojenia następuje odsłonięcie implantu zęba i założenie śruby gojącej. Jej funkcja polega na przyspieszeniu procesu gojenia dziąsła wokół implantu oraz wymodelowanie jego kształtu pod koronę protetyczną. Etap ten trwa około 14 dni, a po jego zakończeniu zakłada się na implant zębowy koronę.

Krok V

To końcowy etap procesu. Lekarz pobiera wycisk i mocuje sztuczny ząb. Korona protetyczna jest przytwierdzana do implantu zębowego przy pomocy tak zwanego łącznika. Efektem zabiegu jest ząb wyglądający jak naturalny pod względem barwy i kształtu, idealnie dopasowany do pozostałych zębów pacjenta.

Na wstępie zaznaczyliśmy, że można stosować implanty pojedyncze zębów i całej szczęki. Jeśli zabieg dotyczyć ma całej szczęki, wszczepiane są dwa lub trzy implanty zębowe. Następnie, po okresie osteointegracji, lekarz mocuje na nich rodzaj przęsła, do którego następnie przytwierdzana jest proteza. Nie ma więc konieczności wszczepiania implantów do każdego wyrostka zębodołu.

Gdzie wykonać zabieg?

Aby jednak leczenie impalntologiczne okazało się bezpieczne i skuteczne – należy starannie wybrać klinikę, w której będziemy jgo przeprowadzali. W Bielsko-Białej na pewno możemy znaleźć gabinet dentystyczny, gdzie możemy poddać się takim zabiegom. Jeśli jednak nie wiemy jaką wybrać, warto szukać sprawdzonych już miejsc niekoniecznie tylko w Bielsko-Białej, a na przykład w Rzeszowie, Warszawie, czy Krakowie. Jednym z ciekawych, które cieszą się ogromną renomą wśród klientów z całego kraju jest specjalistyczny gabinet stomatologiczny Dent Kraków. Jest w pełni wyposażony, zatrudnia najlepszych lekarzy w Krakowie wykonujących zabieg wszczepiania implantu zęba bezpiecznie i w 100% bezboleśnie.

 

Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na zabieg?

Do zabiegu wszczepienia implantów zębowych istnieje kilka wskazań:

 • pacjent utracił swoje naturalne zęby w wyniku próchnicy, choroby lub wypadku
 • wskazaniem może być zarówno brak pojedynczego zęba, jak i całkowita ich utrata,
 • brak zawiązków zębów stałych,
 • całkowite bezzębie szczęki lub żuchwy,
 • nietolerancja protezy tradycyjnej, czyli wyjmowanej.

A oto argumenty, które czynią zabieg wszczepiania implantów tak popularnym i polecanym:

 • pozwala na odzyskanie utraconych zębów bez konieczności noszenia niewygodnej i niekomfortowej protezy,
 • zabieg, wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym,
 • wykonywany w odpowiednich warunkach i z przestrzeganiem zasad higieny, zabieg ten jest całkowicie bezpieczny,
 • tytanowe implanty nie powodują powikłań – organizm nie odrzuca ich jako ciała obcego, nie ma ryzyka alergii ani zakażeń około zabiegowych.

Nie ma więc powodów, by obawiać się leczenia implantologicznego. Tylko ono pozwoli na skuteczne odbudowanie ubytków zębów. Twój uśmiech znów stanie się piękny bez konieczności noszenia protezy.


 • ewela

  To tak jak ja 🙂 Niedawno też miałam zabieg wszczepiania implantu zęba nic strasznego. Ogólnie zabieg nie boli, a kolor implantu jest identycznie dopasowany do moich naturalnych zębów.

 • wróżka zębuszka

  Jestem szczęśliwą posiadaczką 2 stomatologicznych implantów. Proces ich wszczepiania jest czasochłonny ale całkowicie bezbolesny. Polecam wszystkim tym, którzy wciąż się wahają.

 • Zenonki

  Temat może mało przyjemny, ale jak się wie, że można zaoszczędzić to już trochę lżej na duszy.


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress