Hiszpanie tworzą mural w Bielsku-Białej

W Bielsku-Białej na ścianie budynku przy ulicy Piastów Śląskich 10 (Osiedle Piastów Śląskich) powstaje wielkoformatowy mural. Autorem realizacji jest duet artystyczny „Olliemoonsta”, który tworzą Naza del Rosal i Juan Rico – hiszpańscy artyści i projektanci.
Kariera artystyczna Nazy del Rosal (ur. 1983 r. w Almerii) i Juana Rico (ur. 1985 r. w Madrycie) rozpoczęła się od cyklu wystaw w całej Hiszpanii, na których prezentowane były obrazy obojga artystów podejmujące tematykę koncepcji piękna wśród tubylczych plemion i kultur na całym świecie, a także odwołująca się do współczesnych „miejskich plemion”. Artyści wystawiali swoje prace w wielu miastach i państwach na świecie, m.in. w Madrycie, Montrealu, Toronto i Vancouver. Ich murale można podziwiać w Hiszpanii, Portugalii, Wenezueli i na Dominikanie.
Tematem bielskiego muralu, przy ulicy Piastów Śląskich 10, jest kultura górali beskidzkich przetworzona poprzez kolorową, ilustracyjną stylistykę – charakterystyczną dla duetu „Olliemoonsta”.

Inicjatorem powstania muralu jest Spółdzielnia Mieszkaniowa „Strzecha” w Bielsku-Białej, koordynatorem merytorycznym prac artystycznych i partnerem w realizacji – Galeria Bielska BWA.

Hiszpańscy artyści z grupy „Olliemoonsta” byli uczestnikami międzynarodowych rezydencji „Beyond Time/Poza czasem 2012” w Bielsku-Białej, organizowanych przez Galerię Bielską BWA. Zafascynowała ich wówczas nasza kultura i folklor, dlatego chętnie przyjechali ponownie, by zrealizować w jego przestrzeni duże dzieło malarskie – mówi Justyna Łabądź z Galerii Bielskiej BWA, koordynatorka projektu galerii dotyczącego murali, zatytułowanego „oBBraz miasta”.
Artyści z Hiszpanii, którzy tworzą nowy bielski mural zaczęli pracę w poniedziałek, 12 czerwca, planowe zakończenie przewidywane jest na niedzielę, 18 czerwca.
W poniedziałek, 19 czerwca o godz. 12.00, Justyna Łabądź w ramach akcji „Sztuka w moim życiu” będzie oprowadzać po bielskich muralach słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bielsku-Białej. Galeria zaprasza również wszystkich innych zainteresowanych.
Dzięki inicjatywie Galerii Bielskiej BWA, od 2008 roku w Bielsku-Białej powstało 12 murali, najwięcej w ścisłym centrum miasta, co umożliwia obejrzenie większości z nich w czasie 2–3-godzinnego spaceru. Bielskie murale usytuowane są na prywatnych kamienicach, wieżowcu, budynkach użyteczności publicznej oraz na murach. Pierwszy bielski mural − „Primavera“ (już nieistniejący) namalował Dariusz Gierdal w 1997 roku. W 2016 roku Wydział Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej wydał przewodnik „Bielsko-Biała. Murale”, który bezpłatnie można otrzymać w Galerii Bielskiej BWA oraz w Punkcie Informacji Turystycznej.

źródło UM Bielsko-Biała



Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress