Wystawa Adama Rzepeckiego współzałożyciela grupy Łódź Kaliska

Wczytuję mapę...

Data/Czas
Date(s) - 10/01/2018
16:30

Lokalizacja
Galeria BWA

Kategorie


środa, 10 stycznia:
– 16.30 – wykład Marka Grygla o twórczości Adama Rzepeckiego
– 18.00 – wernisaż
– koncert inspirowany poematem Joanny Oparek z muzyką Joachima Mencla

 

__________________________________________________________________

Malarstwo, obiekty, wideo, fotografia. Prace z lat 2015-2017 artysty, który znany jest jako współzałożyciel i członek grupy Łódź Kaliska. Największy prześmiewca w legendarnej grupie, od kilku lat tworzy indywidualnie prace zainspirowane osobistymi przeżyciami, które dotyczą granic: między światłem a cieniem, życiem i śmiercią, wolnością a zamknięciem.
                                                        Agata Smalcerz, kurator wystawy

 

Adam Rzepecki, Natura morte, 2015, rysunek, kolaż

 

Adam Rzepecki, Natura morte, 2015, rysunek, kolaż

 

„W momencie, kiedy moje kontakty z Łodzią Kaliską rozluźniły się, zacząłem drążyć te tematy, które zawsze mnie interesowały. Bądź co bądź praca w grupie, gdzie pięciu ludzi/artystów musiało dojść na zasadzie kompromisu do wspólnej pracy, wspólnej idei, to zawsze była rezygnacja z części siebie, aby powstało coś wspólnego. Każdy musiał poświęcić część swojej indywidualności. Teraz pomyślałem, że będę tworzył prace, które sprawiają mi radość, niezależnie czy to będą realizacje udane czy nie, dobre, złe, głupie czy mądre. Robię to przede wszystkim dla siebie, dlatego też kontakt z naturą stał się tak mocnym elementem mojej twórczości. Dlatego podróżuję, odnoszę prace do natury, odrysowuję jej cienie, łapię ich istotę – o ile to w ogóle możliwe”.
(fragment wywiadu „Reguły są po to, aby je łamać”. Dobromiła Błaszczyk rozmawia z Adamem Rzepeckim, Marcinem Gieratem i Piotrem Lutyńskim)

 

Adam Rzepecki

 

Adam Rzepecki (ur. w 1950 r. w Krakowie) –  artysta performer, twórca rzeźb i instalacji, fotograf, autor filmów. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W pierwszej połowie lat 80. współtworzył Kulturę Zrzuty, ogólnopolski alternatywny ruch młodej sztuki wyznaczającej „trzecią drogę” w ówczesnej dwubiegunowej polityczno-społecznej sytuacji.

„Jego postawa miała szeroki wymiar egzystencjalny. Jak można dostrzec z perspektywy czasu, decydując się na funkcjonowanie w kręgu opresyjnej kultury, pozostawał świadomie w zawieszeniu pomiędzy negacją, a afirmacją, pomiędzy zgodą, a niezgodą, buntem i przyjemnością związaną z akceptacją społeczną. Rzepecki z ironicznym uśmiechem w każdej sytuacji, nie tylko artystycznej wydawał się mówić „wolałbym nie”. Nie wahał się przy tym tworzyć paradoksalnych sytuacji negowania negacji”.
(Dominik Kuryłek. Naprawdę nie jestem nihilistą. Wybrane aspekty twórczości Adama Rzepeckiego w latach 1979-1989, w: Adam Rzepecki. Preferuję bardziej zrzutę niż kulturę. Nowy Sącz 201)

W programie dnia:

środa, 10 stycznia 2018:
– 16.30 – „Obiektywność środków wizualnego bombardowania” – wykład  Marka Grygla o twórczości Adama Rzepeckiego

– 18.00 – wernisaż
W trakcie wernisażu koncert  pt. „Czerwie. O życiu, miłości i śmierci” inspirowany poematem Joanny Oparek, z muzyką Joachima Mencla na lirze korbowej 
__________________________________________________________________

Marek Grygiel – absolwent historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Kurator Małej Galerii w Warszawie (1979-2005), kurator programu fotografii CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie (1990-2015). W latach 1995-2017 fotoedytor „Gazety Wyborczej”. Od 1992 roku wydawca i redaktor magazynu o fotografii „Fototapeta” (od 1997 roku w wersji internetowej).

Joanna Oparek – poetka, pisarka, ukończyła psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Opublikowała tomy poetyckie, powieści oraz sztukę teatralną. Współpracuje z nową niezależną sceną teatralną w krakowskiej galerii Otwarta Pracownia.

Joachim Mencel – muzyk jazzowy, pianista, kompozytor. Ukończył studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Prowadzi klasę fortepianu jazzowego w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz w Krakowskiej Akademii Muzycznej.Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress