Paweł Meszyca „Doskonałe” – Wystawa w ramach Tygodnia Tańca

Wczytuję mapę...

Data/Czas
Date(s) - 28/04/2017 - 21/05/2017
Całodniowe

Lokalizacja
Klubokawiarnia Aquarium

Kategorie


Wystawa fotografii Pawła Mszycy prezentowana w programie tegorocznego Tygodnia Tańca. W plenerowej sesji zdjęciowej wzięły udział młode adeptki baletu z Bielska-Białej i okolic.

„Chciałem sfotografować balet na łonie przyrody. Zazwyczaj widzimy piękne ciała tancerzy w zamkniętych pomieszczeniach. Byłem ciekaw, jak tancerki baletowe w swych ascetycznych strojach odnajdą się w obiektywie aparatu w przyrodzie”.
                                                                                                                     Paweł Mszyca 

 

Paweł Mszyca, Doskonałe

Paweł Mszyca, Doskonałe

 

Paweł Mszyca, Doskonałe

 

„Otwarta przestrzeń zachwyca paletą barw. Kolory wypełniają całą powierzchnię zdjęcia. W tym naturalnym pejzażu przyrody nagle, zgoła niepostrzeżenie, pojawiają się elementy ludzkiego ciała. Kontrastują  bielą baletowych strojów i powtarzalną perspektywą prostych pni drzew, zza których się wyłaniają. Kiedy indziej wypełniają całą przestrzeń – delikatna dłoń prześwietlona słońcem uspokaja swą łagodnością, podobnie, jak zmysłowy profil młodej dziewczyny o gładkiej, delikatnej skórze, opartej o szorstką, nierówną fakturę drewna. Inne obrazy są pełne ruchu, wigoru i dziecięcej beztroski. Nagie stopy tancerzy w czasie spaceru i odpoczynku na murze, dziewczynki o roześmianych buziach, łapiące równowagę na niewidocznej kłodzie drewna, emanują radością życia. Młoda baletnica, zespolona swą czernią z konarem drzewa, cierpliwie szlifuje trudną figurę, choć – co podchwycił fotograf  -maleńka, szara ćma, przytulona do białych rajstop, prawem ciążenia dodatkowo utrudnia wykonanie ćwiczenia”.

                             Grzegorz Holerek, podróżnik, nauczyciel w Bielskiej Szkole Przemysłowej                                                                       

Prezentowane na wystawie zdjęcia  Pawła Mszycy znajdą się w kalendarzu na 2018 rok, wydanym z okazji tegorocznego Tygodnia Tańca – w dniu otwarcia wystawy odbędzie się premierowy pokaz kalendarza.
Po wernisażu rozpocznie się koncert skrzypcowy w wykonaniu Piotra Sadowskiego. Muzyka będzie wprowadzeniem do wykładu WiesławaWójcika – filozofa, historyka nauki i matematyka – o znaczeniu ciała w odniesieniu do religii i filozofii, a także w codziennym życiu. Kolejne wykłady związane z tematyką ciała będą miały miejsce w maju.

Paweł Mszyca – 37 lat, bielszczanin, podróżnik, grafik komputerowy, autor fotografii reklamowej i ślubnej. Laureat kilku konkursów fotograficznych, m.in. „Beskidy w kadrze zatrzymane”, ogłaszanego przez gminę Bielsko-Biała, oraz trzech edycji festiwalu fotografii górskiej, organizowanego przez Oddział Akademicki PTTK przy Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

Piotr Sadowski – bielszczanin, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, klasy skrzypiec pod kierunkiem prof. Klemensa Bortla (1992). Założyciel i kierownik Zespołu i Orkiestry im. Telemanna. Uczestnik kursów mistrzowskich prowadzonych przez europejskich profesorów; autor projektów muzycznych, m.in. „Cafe Zimmermann” w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej (1995) czy „Muzyczna Ballada Europy” w Bielskim Centrum Kultury (2005). Gra na skrzypcach Władysława Baczyńskiego z 1912 roku.

Wiesław Wójcik – filozof, historyk nauki, matematyk; prof. nadzwyczajny w Instytucie Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk oraz w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie; autor ponad 60. prac naukowych z zakresu filozofii, historii matematyki, etyki, nauk o rodzinie i filozofii wychowania.

Czas trwania wystawy: 28 kwietnia – 21 maja 2017 roku.Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress