13. Wystawa Małopolskiej Fundacji Kolekcji Sztuki Współczesnej

Wczytuję mapę...

Data/Czas
Date(s) - 30/06/2017 - 20/08/2017
00:00

Lokalizacja
Galeria BWA

Kategorie


Prezentacja wybranych prac z liczącej ponad 450 dzieł Kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej. Fundacja od 2005 roku tworzy kolekcję w ramach Narodowego Programu Kultury „Znaki czasu”, którego ideą było budowanie nowych kolekcji regionalnych sztuki współczesnej.

 

Wilhelm Sasnal, Bez tytułu (tory), 2004

Marcin Maciejowski, To ja go poślę na deski, 2000

 

Kolekcja małopolska postrzegana jest jako znacząca marka. Stało się tak między innymi przez jej oryginalny profil, konsekwentnie realizowany, pomimo zmieniających się okoliczności. Przyjęte zostało założenie gromadzenia dzieł powstałych po 1989 roku. Od samego początku kolekcja ukierunkowana była na dokumentowanie ważnych zjawisk w sztuce współczesnej Małopolski, Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Oprócz polskich autorów znajdują się w niej dzieła artystów m.in. z Białorusi, Czech, Łotwy, Chorwacji, Słowacji, Węgier i z Ukrainy.

Ten szczególny i wyraźny rys geograficzno-historyczny ujawnia się w kolekcji poprzez dzieła odnoszące się do doświadczenia i pamięci posttotalitarnej (np. w obrazach ukraińskiego malarza Siergieja Czajki i węgierskiej grupy Little Warsaw, by wymienić tylko kilka wybranych przykładów), estetyki postkomunistycznej (w obiekcie rzeźbiarskim Moniki Sosnowskiej, w fotografiach Krzysztofa Zielińskiego oraz duetu – Anety Grzeszykowskiej i Jana Smagi) czy szerzej historii nowoczesności (w pracy Grzegorza Sztwiertni nawiązującej do neoplastycyzmu, w „nowoczesnych” rysunkach Moniki Szwed czy grafikach Davida Maljkovića z Chorwacji) albo pamięci (praca Mirosława Bałki, zbudowana z klepki podłogowej z Galerii Foksal). Walory edukacyjne kolekcji polegają na dobrej reprezentacji tradycyjnych mediów (rysunek, malarstwo, rzeźba) i nowszych środków wyrazu (wideo, obiekt, instalacja, fotografia cyfrowa).

Kolekcja pokazywana jest w kolejnych, fragmentarycznych odsłonach w Tarnowie, gdzie od końca 2013 roku ma swoją stałą siedzibę oraz na kolejnych wystawach w Polsce i za granicą.

Kuratorem wystawy w Galerii Bielskiej BWA jest Jan Trzupek – historyk sztuki, autor wielu wystaw i  tekstów krytycznych na temat współczesnej sztuki; prezes Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej.

 

Więcej o kolekcji http://www.fundacjamuzeum.pl/

Wystawa trwa do 20 sierpnia 2017 roku.Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress