Dobra fotografia eventowa – Porady, które musisz znać

Wbrew pozorom fotografować eventy nie jest łatwo. Trzeba dokładnie wiedzieć gdzie i kiedy się ustawić, by zdjęcia, które zrobimy, wyglądały profesjonalnie i naturalnie. Żeby to wszystko mogło się udać, musisz dokładnie wiedzieć, kto jest kim na imprezie, mieć opanowany sprzęt i technikę robienia zdjęć w różnych warunkach i oczywiście (co jest najważniejsze w zawodzie fotografa) umieć być niewidzialnym a mimo wszystko znajdować się w centrum wydarzenia. O ile sama znajomość spraw technicznych to podstawa, aby wszystko mogło się udać i zachwycało odbiorców, potrzebne jest wyczucie chwili i operatywność. Te najważniejsze cechy posiada jedynie dobry specjalista znający się na fotografii i to właśnie jego powinieneś zatrudnić, by otrzymać profesjonalne zdjęcia z organizowanego wydarzenia. Dla zawodowego fotografa zajmującego się fotografią eventową praca powinna być przede wszystkim wielką pasją. Fotograf to artysta a bycie artystą wymaga niekwestionowanego talentu. Oto krótki poradnik jak powinna zostać wykonana fotografia eventowa i jakiego specjalistę najlepiej wybrać, by się nie zawieść.

Jak wyglądają polskie eventy

Nazwa „event’ pochodzi z języka angielskiego a organizowana w Polsce impreza tego typu w wielu przypadkach niczym nie przypomina tego z zza granicy. W naszym kraju eventem są najczęściej szkolenia, konferencje, spotkania integracyjne, impreza firmowa lub branżowa. Spotkania takie zwykle się przeciągają i trwają do późnej nocy lub nawet białego rana – jak na polaka przystało. W trakcie organizowanych imprez obecych jest wiele atrakcji i pełno wrażeń, które nawet po latach wywołują uśmiech i pozytywne emocje. Jedną z głównych punktów wydarzenia, który praktycznie zawsze się pojawia, jest wykonywanie indywidualnych lub grupowych zdjęć eventowych po zakończeniu wydarzenia. Jedni chcą przez to podbudować swoje ego, inni mieć świetna pamiątkę a jeszcze inni upewnić się, że wyglądali na imprezie zachwycająco. Jest jednak pewien fakt, który odpowiada każdemu… wszyscy będziemy na wykonanych zdjęciach szukać siebie.

Oto kilka głownych czynników wpływających na udane zdjęcie z eventu:

Ulotna chwila…

Faktem, który niezwykle dobrze wpływa na efekt wykonanych zdjęć, jest uchwycenie chwili. Fotografia eventowa powinna być naturalna, a zachowania gości uchwycone na zdjęciach, muszą wywoływać w odbiorcy konkretne uczucia: radości, zdumienia, smutku itp. Najlepiej, gdy całość fotoreportażu przypomina kadry z filmu, wówczas osoba oglądająca zdjęcia pomyśli „jak bym tam był”.

Profesjonalny fotograf eventowy powinien doskonale wiedzieć jakie zdjęcia, spośród setek zrobionych wybrać dla klienta. Chyba każdy z nas spotkał się z fotografiami, które bardziej odstraszają, niż przyciągają uwagę. Czerwone oczy, dziwnie wykrzywione twarze, sztuczne uśmiechy i dziwne gesty to tylko kilka z wielu czynników przemawiających na całkowity minus fotografii eventowej. Specjalista musi pamiętać, że to właśnie efekt jego prac, czyli zdjęcia będą jego największą wizytówką i głównym czynnikiem wpływającym na decyzję o ponownym zaproszeniu na event.

 
Jak zrobić zdjęcie osobie wypowiadającej się

Wiele osób zastanawia się jak dobrze zrobić zdjęcie osobie, która właśnie wygłasza swoją prezentację lub rozmawia z drugą osobą. Wbrew pozorom realizacja takiego zadania jest bardzo trudna i wymaga skupienia. Takie zdjęcia powinny być wykonane w momencie, kiedy dana osoba bierze wdech lub się uśmiecha, w żadnym wypadku, wtedy kiedy mówi. W takim wypadku szansę, że fotografia eventowa wyjdzie mało korzystnie, są dosyć spore, gdy uchwycisz moment wypowiadania przez rozmówcę „sz”, „cz” „ś”, „f”, „b” itp. Podczas wykonywania zdjęć osobom, które rozmawiają ze sobą, wykonaj zdjęcia tej, która właśnie słucha. Ważne są zachodzące między ludźmi interakcje: wykonywane gesty, spojrzenia, wzruszenia, uśmiechy, radość i inne.


Dobre wyczucie czasu

Najlepsze ujęcia uzyskamy wówczas, kiedy uczestnicy nie patrzą w obiektyw, a zdjęcie robione jest z tzw. zaskoczenia. Doskonale wiemy, że pozowane fotografie, na ogół wychodzą bardzo nienaturalnie, bo przecież każdy chce wyglądać dobrze i stara się tak ustawić, by ten cel osiągnąć. Dobry fotograf zna jeden ważny trik – jeżeli fotografowana osoba nie jest w stanie czuć się w jego obecności luźno i swobodnie po prostu szczerze się uśmiecha, z całą pewnością fotografowana osoba to odwzajemni, a on sam będzie mógł zrobić piękne zdjęcie na evencie.

Jakiego fotografa najlepiej wybrać

 Jeżeli decydujesz się na zatrudnienie dobrego fotografa, Twój wybór powinien paść na zaufaną i odpowiednią osobę. Specjalista wykonujący fotografie musi posiadać konieczne cechy osobowości i są to: 

 • spostrzegawczość,
 • kreatywność,
 • odpowiednie wyczucie czasu,
 • precyzja,
 • zaangażowanie,
 • żetelność,
 • doświadczenie,
 • kultura,
 • operatywność.

Wynajmując takiego fotografa, możesz czuć się pewien najlepszych efektów współpracy.  Wchodząc na stronę internetową specjalisty, powinieneś również obejrzeć jego portfolio, zdjęcia, które już zostały wykonanie i tam również poszukać pewnych wskazówek. Przykład perfekcyjnie wykonanego zdjęcia z eventu (a dokładnie rzecz biorąc koncertu) znajduje się na stronie http://www.motion-studio.pl/filmy-i-fotografia-eventowa/ i zostało wykonane przez specjalistę z Motion-Studio. Pamiętaj, jednak żeby podczas wyboru nie sugerować się jedynie pozytywami, ale i negatywnymi możliwościami współpracy a te z kolei wychwycisz na zdjęciach.

Oto czego nie powinien robić dobry fotograf: 

 1. Robić zdjęć na siłę – kazać osobom fotografowanym uśmiechnąć się w momencie gdy wcale nie mają na to ochoty.
 2. Fotografować gości przy jedzeniu.
 3. Reżyserować zdjęcia, ustawiać uczestnikw według swojego „widzi mi się”.
 4. Zarzucać organizatorów setką podobnych zdjęć – powinien wybrać kilka, które wyszły najlepiej.
 5. Stawać się częścią wydarzenia. Dobry fotograf powinien być zawsze w centrum ale pozostawać niewidocznym.
 6. Dobry fotograf pownien miec odpowiednio dopasowany cennik. Nie może zawyżać cen i szukać dodatkowych kosztów. Cena za event powinna być z góry określona a szczegóły omówione z organizatorem wydarzenia.

 

Zdjęcia z eventu to dość specyficzny dział fotografii, wymagający dużo uwagi i spełnienia konkretnych wytycznych. Podobnie jak w przypadku innych kategorii fotografia eventowa, podczas jej oglądania powinna wywoływać emocje i zachwycać nawet po wielu latach. Osiągnięcie tego głównego celu jest możliwe jedynie dzięki zatrudnieniu dobrego fachowca. Jeżeli nie posiadasz odpowiednich umiejętności, w żadnym wypadku nie wykonuj zdjęć sam.

     Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress