Dlaczego należy powtarzać szkolenia BHP w firmie?

Każda firma, która zatrudnia pracowników w oparciu o umowę o pracę, jest zobowiązana do przeprowadzenia szkolenia BHP na chwilę przed ich rozpoczęciem pracy. Jest to naturalny proceder, który również określa zdolność do wykonywania pracy. Tego typu nauka pozwala na uświadomienie przyszłego pracownika, jakie zagrożenia czekają na niego w jego środowisku, a także jak tego unikać.

Sprawa jest skomplikowana, ponieważ wypadek może się wydarzyć nie tylko w halach produkcyjnych, na trasach wśród kierowców, ale także w biurze, gdzie wydawać by się mogło.. jest nudno. Poślizgnięcia na płytkach, niewłaściwa obsługa urządzeń elektrycznych, a nawet zranienia, deformacje kręgosłupa ze względu na niewłaściwe ułożenie ciała przed biurkiem.

Podstawowe szkolenie było, ale co dalej?

Pracownicy również wychodzą z założenia, że skoro przeszli już jedne szkolenie BHP, nie muszą się przejmować kolejnymi. Czas mija, staż pracy idzie do przodu, a przepisy? Po prostu się zmieniają. Jednak to nie wszystko! Bardzo często zapominamy o tym, czego nauczyliśmy się kilka lat temu, stąd szkolenia okresowe BHP są obowiązkiem w każdej firmie – czy to produkcyjnej, biurowej czy w innych miejscach.

Czy nie wykonywanie tego typu szkoleń niesie za sobą jakiekolwiek konsekwencje? Przede wszystkim zagrożenie dla samego pracownika. Brak znajomości przepisów, zapomnienie, nieuwaga mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. W końcu o wypadki nie jest tak ciężko, mogą pojawić się nagle, a wszystko dlatego, że zapomnieliśmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. To jednak nie wszystko!

Kary finansowe przy kontroli firmy – pracodawco to Twój obowiązek, aby pracownik przeszedł ponowne szkolenie!

Brak przeprowadzonych okresowych szkoleń BHP to nie tylko zagrożenie dla samego pracownika, który może brać udział w wypadku. To także zagrożenie dla samego pracodawcy. Według obecnych przepisów związanych z zatrudnieniem i kodeksem pracy, to pracodawca ma obowiązek dopilnowania, czy jego podwładni mają aktualne kursy. Tym samym, jeżeli dojdzie do jakiejkolwiek kontroli w firmie, wówczas Państwowa Inspekcja Pracy może nałożyć mandat, który wyniesie kilkanaście tysięcy złotych – kwota jest uzależniona tak naprawdę od liczby pracowników, jak i stopnia zaniedbania – czy opóźnienie wyniosło kilka dni, miesięcy czy nawet lat! Dlatego jak widać, nie ma żartów. Należy pamiętać, by poza podstawowym szkoleniem, przeprowadzać i te okresowe. Według norm, powinny się odbywać co 5 lub 6 lat, wszystko jest uzależnione od typu wykonywania pracy.Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress