Bitwa o Bielsko – luty 1945 roku

31-ego stycznia 1945 r sztab Armii Czerwonej wydał rozkaz zdobycia Bielska-Białej. Na szczęście dla miasta i mieszkańców nie zdecydowano się na lotnicze bombardowanie ze względu na jego ogromne znaczenie jako ośrodka przemysłowego. Do natarcia przystąpiono dzień później, 1-ego lutego. Czerwonoarmiści atakowali Lipnik Górny, gdzie Niemcy zgromadzili znaczne siły do obrony tego odcinka. Według różnych źródeł Niemcy posiadali w tamtych okolicach ok. 140 czołgów i dział różnego typu. Samego miasta broniły jednostki osławionej okrucieństwami Waffen SS oraz siły wermachtu. W ciągu 10 dni zażartych walk żołnierze radzieccy posunęli się do przodu jedynie o 12 km. 9-ego lutego część Armii Radzieckiej obeszła miasto od południa, a część zajęła dzielnicę Leszczyny. Kolejnego dnia czerwonoarmiści byli już w centrum miasta, gdzie 10-ego i 11-ego lutego toczyły się zacięte i krwawe boje.12-ego likwidowane były już ostatnie punkty oporu. 13-ego lutego Armia Czerwona zajęła miejscowość Jaworze. Po czym front stanął praktycznie w miejscu. Tym razem na linii Jaworze, Skoczów, Strumień, Chybie. Liczne w tym rejonie wojska niemieckie broniły drogi do strategicznego obszaru, jakim było bogate w ropę i węgiel Zagłębie Ostrawsko-Karwińskie. Wojska niemieckie próbowały nawet kontruderzenia, co spowodowało krwawe i i wyczerpujące walki pozycyjne, które w niektórych miejscach trwały aż do początku maja 1945 roku. Wskutek silnej i zaciekłej niemieckiej obrony w trakcie zdobywania Bielska i okolic poległo ponad 15 tysięcy żołnierzy radzieckich. Po wyzwoleniu miasta i przetoczeniu się machiny wojennej przyszła druga fala czerwonoarmistów, którzy dokonywali rabunków, gwałtów a spora część infrastruktury przemysłowej miasta została wywieziona na wschód.

autor Marcin Błahut

foto Daria Sanetra Operacja Południe 2012


 

bitwa o Bielsko, luty 1945


  • Zbyszek

    Zbrodnie przeciwko ludności cywilnej były już w czasie pierwszej fali uderzenia armii czerwonej. Rosjanie przekraczając białkę uznali ze znajdują się na terenach III Rzeszy, były to głównie jednostki ze wschodnich prowincji ZSRR (Mongolia itp). Co do walk najcięższe miały miejsce najpierw na terenie Lipnika i Hałcnowa biegła tam niemiecka linia obrony B2.
    Rosjanie okrążyli bielsko wbijając się klinem w pozycje niemieckie w rejonie międzyrzecza, Mazańcowic aż po Jasienice zajmując drogę Bielsko – Cieszyn oraz węzeł kolejowy co doprowadziło do okrążenia garnizonu Bielsko.


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress