Jak bielszczanie obchodzili wigilię 100 lat temu

Koniec roku to przede wszystkim Święta Bożego Narodzenia. Zapach choinki, blask lampek, atmosfera przygotowań i oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę, a potem… Wigilia. Okres przedświąteczny rokrocznie wykorzystywany jest przez telewizję, prasę i portale internetowe do przypominania tradycji i podpowiadania jak przeżyć ten czas nie tyko pod względem duchowym, ale przede wszystkim kulinarnym. Nie inaczej sprawy wyglądały 100 lat temu, choć wtedy zajmowały się tym z różnych względów tylko gazety. 😉

I tak na przykład ukazująca się w zaborze austro-węgierskim – a co za tym idzie i w Białej i w Bielsku – „Gazeta Lwowska” w roku 1911 w poradniku dla oszczędnej gospodyni proponowała następujące warianty wieczerzy wigilijnej:

Wigilia zwykła: Zupa z ryb z łazankami, albo migdałowa. Łupacz w sosie chrzanowym albo sandacz z jajami i masłem. Karpie smażone. Kapusta czerwona duszona. Kompot z suszu. Łazanki z makiem i miodem, albo „kutia” z makiem i miodem. Owoce, pierniki i bakalie.

Wigilia wystawniejsza: Zupa z ryb, albo polewka winna. Zupa migdałowa (tradycyjna) Szczupak w majonezie, albo w auspiku, garnirowany, piklami i jajami, gotowanemi na twardo, sałatką ect. Sandacz z jajami siekanymi i masłem. Karpie smażone z sałatką z selerów i kartofli, albo z sałatką z czerwonej kapusty. Krem czekoladowy. Owoce, pierniki, ciasta i bakalie.

Jak widać, wiele z tych potraw wciąż króluje na naszych stołach. Karp i sałatka kartoflana na stałe wpisały się w tradycję polskich świąt i dziś już nikt nie wyobraża sobie bez nich wigilijnego stołu.Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress