Bezzałogowy szalet publiczny w Bielsku-Białej (aktualizacja)

Prezydent Jacek Krywult ustalił kwotę za korzystanie z publicznego szaletu. Wyniesie ona 1 zł za 15 minutowe załatwienie swojej potrzeby, po tym czasie drzwi toalety automatycznie się otworzą.

28.08.2015

Co można kupić za ok 290 tyś zł? Na przykład mieszkanie w Krakowie, nowe Audi A7 sportback lub używanego Aston Martina V8 Vantage. Ta kwota nie jest przypadkowa ponieważ właśnie tyle kosztowała nowa toaleta publiczna w Bielsku-Białej, która znajduje się w rejonie Starego Miasta, w sąsiedztwie sądu.

Trudno nie zauważyć, jest bardzo okazała. W pełni zautomatyzowana, wykonana z granitu, nie potrzebuje do obsługi babci klozetowej, ponieważ sama się myje i dezynfekuje, a kiedy kończy się mydło czy papier automatycznie wysyła sms do administratora. Dodatkowo jest zabezpieczona przed złodziejami, po 15 minutach o ile użytkownik nie opuści szaletu, ten otworzy się sam.

Toaleta jednak jak dotąd nie spełnia funkcji do jakiej została stworzona, pomimo że stoi już od początku lipca. Samorządowcy nie mogąc się zdecydować, jaka powinna być opłata za korzystanie z szaletu, na ostatniej sesji Rady Miejskiej przekazali kompetencje co do ustalenia kwoty prezydentowi miasta. Prezydent podejmie decyzję w najbliższym tygodniu.

Wydział Gospodarki Miejskiej tłumaczy, że zdecydował się na tak nowoczesne toalety ze względu na możliwość korzystania z nich przez 24 godziny na dobę, w przeciwieństwie do tych tradycyjnych. Na duże koszty inwestycji złożyło się doprowadzenie mediów oraz wykonanie chodnika. Granitowa obudowa ma być estetyczna.

Podobne toalety funkcjonują już w np. w Warszawie, Lublinie i Łodzi, gdzie ceny za korzystanie z nich wahają się w granicach 3 zł, ale bywają również bezpłatne.

Wkrótce powstanie nowa bliźniacza toaleta na ulicy Krasińskiego. Docelowo te nowoczesne szalety zastąpią wszystkie publiczne toalety w Bielsku. Miasto ma na tej operacji zaoszczędzić 24 tysiące złotych w ciągu roku, ponieważ obecnie każdy dzierżawca jednej z trzech miejskich WC dostaje 800 zł miesięcznie. Aktualnie w Bielsku-Białej funkcjonują trzy szalety publiczne na Placu Żwirki i Wigury, na Olszówce oraz na Placu Wojska Polskiego.

WC-top-środek

Bielsko-Biała ul. Kopernika, Automatyczna Toaleta Publiczna WC TOP GREY STONE Budotechnika Sp. z o.o.

Na podstawie informacji TVN24

Foto: Budotechnika


  • chudyseusz TV

    czyli wprowadzono w zycie slynny WC kwadrans !


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress