200 lat praw miejskich Wilamowic

Niezwykła była oprawa uroczystości w Wilamowicach, wyjątkowi goście przybyli do miejscowości, której początki sięgają co prawda połowy XIII wieku, ale prawa miejskie posiadają od 1818 roku.

W 1241 roku po najazdach tatarskich książę oświęcimski sprowadził na te tereny osadników z Zachodu Europy z Flandrii i Alzacji. Osadnicy przywieźli ze sobą własny język, kulturę, obyczaje, które pielęgnowali niemal do czasów współczesnych. Wilamowianie dosyć szybko opanowali tkactwo i sukiennictwo, szeroko wsławiając się swoją produkcją tkanin. Strój wilamowski jest uznawany przez etnografów za jeden z najbardziej rozbudowanych i najbogatszych w Europie. Po uzyskaniu praw miejskich nastąpił okres wzmożonego rozwoju, wytyczono rynek, wznoszono kamienice pełniące rolę ratusza, poczty, powstawały sklepy, wyszynki, warsztaty tkackie, dzięki przywilejowi nadanemu przez cesarza Franciszka I mogły odbywać się cztery razy do roku jarmarki, a co tydzień targi.

Z Wilamowic pochodziło wielu znanych ludzi, arcybiskup św. Józef Bilczewski, Florian Biesik uznawany za ojca literatury wilamowskiej, lekarz, założyciel harcerstwa w Polsce  Hermann Mojmir, poeta Jan Gawiński oraz Jan Foxsekretarz Zygmunta III.

Uroczystości związane z jubileuszem uzyskania praw miejskich rozpoczęły się  Mszą św odprawianą przez ks biskupa ordynariusza Romana Pindla. W homilii powiedział, że nadanie praw  miejskich to nowe życie starej miejscowości. Na 200 lat Wilamowic należy patrzeć w sposób historiozbawczy, gdyż dzieje miasta związane są z jednym kościołem, jedną religią. Biskup podkreślił również związki miasta z Wadowicami, gdzie do tamtego polskiego gimnazjum rodzice licznie wysyłali swoje dzieci. Wielu z nich później zostało kapłanami.

Po mszy świętej korowód uczestników na czele z pocztami sztandarowymi udał się na Rynek Główny pod pomnik św. abpa Józefa Bilczewskiego, by złożyć wiązanki kwiatów. Dalsze uroczystości miały miejsce w sali OSP w Wilamowicach. Wzięli w nich udział m.in. wicepremier Beata Szydło, minister Stanisław Szwed, wicewojewoda Jan Chrząszcz, poseł na Sejm RP Grzegorz Puda, senator RP Andrzej Kamiński, Przewodniczący Rady Powiatu Jan Borowski, Członkowie Zarządu Katarzyna Adamiec i Stanisław Pięta,radni powiatu bielskiego Dorota Nikiel i Jerzy Kubik, burmistrz Czechowic – Dziedzic Marian Błachut i wójt gminy Porąbka Czesław Bułka.

Wicepremier B. Szydło pogratulowała mieszkańcom jubileuszu, a na pamiątkę swojej wizyty otrzymała z rąk burmistrza Mariana Treli sympatyczny gadżet niewielką lalkę ubraną w piękny strój wilamowicki.

W imieniu władz powiatu bielskiego jubileuszowe życzenia złożył St. Pięta mówiąc m.in. gratulując jubileuszu składamy podziękowania i oddajemy szacunek wszystkim tym osobom, które na przestrzeni wielu pokoleń podjęły trud tworzenia, budowy i rozwoju Miasta Wilamowice. Przekazujemy również wyrazy uznania za dotychczasowe dokonania w budowaniu swojej „Małej Ojczyzny”. Niech kolejne lata wypełnione będą sukcesami, a wszelkie działania i inicjatywy spotykać się będą ze społeczną akceptacją i przyczynią się do wzmocnienia i rozwoju Miasta Wilamowice.

W dalszej części obchodów wysłuchano  trzech referatów poświęconych historii miasta, historii języka wilamowskiego, kultywowania dziedzictwa kulturowego mieszkańców Wilamowic od XIII wieku po dzień dzisiejszy. Oklaskiwano także występ Zespołu Regionalnego „Wilamowice”, a następującym, zasłużonym  mieszkańcom wręczono jubileuszowe patery: Anna Fox, Helena Biba, Barbara Tymanek, Jan Rozner, Tymoteusz Król, Mariusz Płonka i Antoni Mleczko.

SONY DSC

Foto nagłówek: Nad DachamiFacebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress