15 października – Dzień Dziecka Utraconego

Msze św. i modlitwy w intencji dzieci, ich symboliczne pochówki, wykłady psychoterapeutów oraz spotkania rodzin po stracie – składają się co roku na obchody Dnia Dziecka Utraconego, które przypadają 15 października. W tym roku inicjatywy zaplanowano na kilka dni w miastach w całej Polsce, m.in. w Bielsku-Białej.

Wszyscy rodzice dotknięci stratą swojego dziecka są zaproszeni do wspólnotowej modlitwy w niedzielę, 15 października, do kościoła św. Józefa na bielskim osiedlu Złote Łany. Spotkanie rozpocznie Różaniec o godz. 17.15, po którym zaplanowano wieczorną Mszę św. w intencji rodziców, którzy stracili swoje dziecko w czasie ciąży, tuż po narodzeniu lub w późniejszym wieku. W czasie liturgii wymienione zostaną imiona zmarłych dzieci. Imiona te można przesłać smsem na numer 501 347 919.

Po Mszy św. będzie można nabyć najnowszą książkę bielskiego Wydawnictwa Inspiracje, związaną z tematyką spotkania: „Poronienie. Ukoić ból”.

Więcej informacji o innych inicjatywach związanych z Dniem Dziecka Utraconego na stronach www.dlaczego.org.pl, prowadzoną przez Organizację Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych, oraz  www.poronienie.pl, prowadzoną przez Stowarzyszenie Rodziców po Poronieniu.

Według badań Fundacji Przetrwać Cierpienie przeprowadzanych w latach 2012-2014 ok. 27 proc. rodziców, którzy utracili nienarodzone dziecko, nie ma możliwości pożegnania się z nim ani zorganizowania godnego pochówku. Głównymi przyczynami takiej sytuacji jest niewiedza rodziców oraz nieznajomość prawa. Natomiast aż 30 proc. kobiet, które poroniły, popada w depresję wymagającą leczenia psychiatrycznego.

Z myślą o tych osobach od kilku lat w różnych miastach powstają grupy wsparcia dla rodziców po stracie. W ramach części z nich działają profesjonalne warsztaty terapeutyczne prowadzone przez instytucje specjalizujące się w pomocy psychologicznej i hospicja. Wiele jest jednak grup tworzących się spontanicznie, z inicjatywy samych rodziców, którzy chcą sobie pomagać.

Zazwyczaj takie grupy gromadzą się przy parafiach, m.in. w ramach duszpasterstwa rodzin. Po Mszy św. przeżywają czas dzielenia się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami. W wielu miejscach organizuje się spotkania z psychologiem, który udziela indywidualnych konsultacji.

Pierwszy raz Obchody Dnia Dziecka Utraconego zorganizowano w 1988 r. w Stanach Zjednoczonych. Dzień ten przypada 15 października, tyle bowiem trwa ciąża licząc umownie od 1 stycznia.

Dołączamy dokument z zestawieniem podstawowych praw, jakie rodzicom przysługują w sytuacji takiej bolesnej straty.

PRAWA_RODZICOW_DZIECKA_MARTWO_URODZONEGO

utraconego

Źródło: www.diecezja.bielsko.plFacebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress